Müslümanlar İnançlarını Nasıl Uygularlar?

  Müslümanlar İnançlarını Nasıl Uygularlar?

  Arapçada İslam “teslimiyet” demektir, yani diğer bir ifadeyle Allah’ın iradesine teslim olmak. Bu kelime ayrıca “barışa girmek” demektir ki bu da somut olarak kişinin Allah’ın iradesine teslim olmakla bulduğu barıştır. Müslümanlar, İslam’ın Beş Şartı olarak bilinen hayattaki beş temek şartı kabul ederler. Elbette, bu şartları yerine getirmek her bir ferdin görevi olduğu için uygulamada Müslümanların bütün bunları muhtelif derecelerde yerine getirdiği görülür.    

  1 Kelime-i şahadet getirmek

  Bu “Allah’tan başka ilah yoktur Muhammed onun resulüdür” sözlerini söylemek demektir.

  2 Namaz kılmak

  Müslümanlar, yüzlerini Allah’ın evine yani Mekke’de bulunan Kabe’ye dönerek sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namaz kılarlar. Onlar, namaz vakti geldiğinde nerede iseler herhangi bir temiz mekanda ve tercihen diğer Müslümanlarla cemaat yaparak namazlarını kılabilirler. Cuma günü öğle vaktinde Müslümanlar namazı büyük camilerde ya da mescitlerde kılarlar ki bu haftalık namaza Cuma namazı denir.

  3 Zekat vermek

  Bir Müslümanın net varlığının –  yalnızca cari gelirinin değil – sabit bir bölümünün (%2.5) bir bütün olarak toplumun refahı için bağışlanması emredilmiştir.

  4 Oruç tutmak

  Müslümanlar mübarek Ramazan ayı boyunca her gün imsak vaktinden iftar vaktine kadar yemekten, içmekten, sigaradan ve cinsel ilişkiden uzak durmalı ve hoş olmayan ve kusurlu davranışlardan olağan zamanlardan daha fazla sakınmalıdırlar.

  5 Hacca gitmek

  Ömründe bir kere Mekke’ye gitmek her sağlıklı ve imkan sahibi Müslüman için farzdır. Hac, İslami takvimin 12. ayı olan Zilhiccenin 8. ila 13. günü arasında yapılır ve hacılar belirli ritüelleri belirli zamanlarda yerine getirirler. Senenin diğer herhangi bir vaktinde aynı ibadet ve ritüeller yerine getirilebilir ve umre yapılabilir.